Finanční bublina – jak ji poznat

Pojem finanční bublina slyšíme v současnostivelmi často. Prudký vzestup, rychlý pád – to je realita všedních dnů. Mnozí investoři se v jedno kuse obávají velkých výkyvů na trhu. Vznik finanční bubliny neumíme předpovědět – neexistuje ani vzorec, podle kterého by se dala vypočítat. Jedinou nápovědou jsou lidské emoce.

William Bernstein a jeho čtyři signály vzniku finanční bubliny

William Bernstein,americký autor a neurolog, který se ve svých knihách zabývá investičními strategiemi a ekonomickou historii v nedávné diskusi s MebomFaber prozradil, že podle něj naznačují vznik finanční bubliny spíše sociologické faktory, než ekonomické indikátory.

  1. Doporučuje se mít na pozoru ve chvíli, kdy „investiční amatéři“ začnou mluvit o tom, jak díky investicím na trhu zbohatnou.
  2. Lidé dávají v práci výpovědi a zkoušejí štěstí, jako hypotečními makléři případně se zajímají o intradenní obchodování.
  3. Mnoho jedinců reaguje na skeptické předpovědi o tržních akcích tak negativní, že jejich autor skončí jako „idiot, který tomu nerozumí“.
  4. Nastávají zvláštní situace. Příkladně v roce 1999 se stala bestselerem kniha – Akciový index Dow na 36 000 bodech.

Bernsteina upozorňuje, že jde o varovné signály, které nelze podceňovat a kromě toho, že zlehčuje téma finančních bublin, si myslí, že akcie během následujících let mohou padnout i o 50%, a to dokonce i když nevzniknou žádné finanční bubliny. Euforie před panikou nemusí být pravidlem.

Největší finanční bublina v historii

O největší finanční bublinu v historii se v tomto roce postarala Čína. Ve skutečnosti, Čína má mnoho bublin, a všechny mohou prasknout, kdy to nejméně čekáme. První a nejzřejmější bublina je kreditní sektor. Poměr celkového množství vládních a podnikových dluhopisů ke kapitálu bankovního systému překročí 300 ku 1 po zahrnutí do výpočtu skrytých závazků, jako jsou záruky místní samosprávy a závazek stínového bankovního systému. Čína dosáhla bodu, že k udržení nynějšího tempa ekonomického růstu je nutné vytvořit grandiózní množství nových dluhů. Další bublina – investiční nástroje, známé produkty podle správy majetku (produkty správy majetku), a enologické postupy. Čína hraje nebezpečnou hru se střadateli, jejíž sazba se rovná 9000000000000 $. A konečně je zde bublina – infrastruktura. Čína nastartovala svůj motor hospodářského růstu především prostřednictvím investic, nežli přes úhrnné poptávky spotřebitelů.

Autor příspěvku: Redakce