Pokud se rozhodnete pro podnikání, můžete buď eliminovat své pracovní poměry a stát se primárně osobou samostatně výdělečně činnou, nebo si podnikáním jen přivydělat na vedlejší činnost. Každá z variant má přitom nejen své výhody, ale i podmínky.
Podnikání jako hlavní činnost
Pokud se rozhodnete pojmout své podnikatelské aktivity jako hlavní činnost, znamená to pro vás novou povinnost platit měsíční odvody na zdravotní a sociální pojištění. Při hlavní činnosti musí podnikatel v roce 2021 platit za každý měsíc podnikání minimálně 2393 korun na zdravotní pojištění a 2588 korun na sociální pojištění. A to bez ohledu na to, kolik si ve skutečnosti vyděláte, už od prvního měsíce podnikání. Pokud budou navíc vaše zisky větší, na konci roku pojistné ještě doplatíte.
Pokud je podnikání vaší hlavní výdělečnou činností, neznamená to ale, že si nemůžete naopak přivydělat nějakým pracovním poměrem či dohodou. Dokonce můžete podnikání mít jako hlavní výdělečnou činnost, a přesto pracovat na plný úvazek v běžném zaměstnání. Rozhodujícím faktorem jsou totiž výdělky, které musí být vyšší tam, kde máte hlavní pracovní činnost.
Podnikání jako vedlejší činnost
Pokud si podnikáním chcete pouze přivydělat, za zdravotní a sociální pojištění významně ušetříte. Při vedlejší podnikatelské činnosti v prvním roce zálohy platit nebudete a v roce nadcházejícím vám je vypočtou z výdělku. U malých částek na sociální pojištění nebudete platit zálohy vůbec (v roce 2021 do ročního zisku 83 603 korun), na zdravotní pak v řádech desítek či stovek korun. Vše se bude odvíjet pouze od skutečného zisku.
Aby vaše podnikání mohlo být vedlejší činností, je ale zapotřebí mít i nějakou činnost hlavní. Tou může být vaše běžné zaměstnání, může to být váš pobyt na mateřské či rodičovské dovolené, studium, nebo starobní či invalidní důchod. Zdravotní pojišťovna navíc posuzuje činnost jako vedlejší i v případě, že pečujete o dítě do 7 let nebo dvě děti do 15 let.