V nejednom zaměstnání se dbá na správný dress code. Zaměstnanci mají zkrátka určeno, v čem mohou a v čem naopak nesmí chodit do práce. Důvod je prostý – velké korporáty nechtějí mít ve svých řadách jedince, kteří vyjednávají s klienty v teplácích a mikině. Zkrátka se snaží nějak vypadat i po této stránce. A pracovníci to musí respektovat. Ovšem jen málokdo se vyzná ve všech stylech oblékání.
Business styl
Když vám šéf řekne, že se máte oblékat podle pravidel business stylu, jak se oblečete? Co to vlastně znamená? Mluvíme o pracovně formálním stylu, ve kterém běžně chodí oblékáni třeba právníci, obchodníci nebo finanční poradci. V případě mužů je základním prvkem oblek, u žen kostým, sukně ke kolenům nebo šaty stejné délky.
Obecně platí, že se jedná o velice decentní styl oblékání, ve kterém dominují neutrální barvy. S neonovými odstíny zde nepochodíte.
Business casual
Něco jiného je však styl jménem business casual. Mluvíme o pracovně neformálním stylu, který nabízí trochu větší svobodu. Pánové mohou sáhnout i po klasických kalhotách, které zkombinují s košilí, dámy mohou volit kalhotové kostýmy nebo mohou sukně nosit společně se saténovou košilí, bez saka.
Stále ale platí, že neutralita hraje prim a že výraznější výstřihy zde nemají, co dělat.
Casual
Když vás někdo poprosí o casual styl, budete nosit styl neformální. Jedná se o volnočasové oblečení, které je určené pro každodenní nošení. Styl nemá předem stanovená pravidla nebo se neřídí podle stanovených předpisů.
Konkrétně se jedná o džíny, trička, také o šortky nebo sportovní saka. Co sem ale nepatří, je sportovní oblečení nebo outdoorové oblečení.
Smart casual
Setkat se také můžete se stylem smart casual, což lze popsat jako neformální, leč elegantní oděv. Muži mohou volit kalhoty zkombinované se sportovním sakem, tričkem, svetrem s výstřihem do V. Dámy se nemusí být spojení džínů a elegantní halenky.