Živnostenské oprávnění v ČR: zajímavosti, které vás možná překvapí

Podnikání na základě živnostenského oprávnění je dnes již poměrně běžnou záležitostí. Ačkoli si spousta z nás představuje toto podnikání velmi jednoduše, nemusí tomu být tak. Živnostníci například nemají placenou dovolenou a také nemoc jim může více zkomplikovat situaci, než kdyby byli zaměstnáni u některé společnosti. Živnostníci si ale mohou sami stanovit svou pracovní dobu a v případě nutnosti odejít z práce dřív bez toho, že by se museli někoho ptát. 

Množství živnostníku v ČR 

V současné době existuje asi 1,8 milionu lidí, kteří vlastní živnostenské oprávnění. To ještě nemusí znamenat, že se jedná, podnikají aktivně. Nicméně takové množství vydaných živnostenských oprávnění znamená, že téměř každý pátý Čech podniká „sám na sebe“. Udává se, že těch aktivních je ale pouze polovina z vydaných. Nezapomeňme ale na to, že někteří lidé jsou vlastníci společností, jako je společnost s ručením omezeným, akciová či evropská společnost. 

Muži nebo ženy? 

Zajímá vás, zda se do podnikání pouštějí častěji muži, než ženy? Vzhledem k velkému množství řemeslníků je jasné, že asi dvě třetiny všech podnikajících tvoří muži. Ženy dominují zejména v oblastech, jako je prodej a nákup, velké množství je jich ale také v oblasti vědecké. Nejméně je jich naopak právě v řemeslnictví a stavebnictví. Co se týká právnických osob, jako jednatelky jsou uvedeny pouze 17 % žen. Zbytek tvoří muži. 

Proč lidé podnikají?  

Důvodem podnikání je již z definice tvorba zisku. Lidé podnikají za účelem zisku, a to primárně. Tento účel ale může být doplněn také tím, že se chtějí věnovat tomu, co je skutečně baví. Někteří zase chtějí realizovat svůj zajímavý nápad, který by jim zaměstnavatel neumožnil (anebo jednoduše není důvod se o tento nápad dělit s někým jiným). U žen je pak podnikání jedinečnou možností, jak spojit rodinný život s pracovním. 

Autor příspěvku: Redakce